ایلیا ویزا

cropped-logo_bw.png

ایلیاویزا

شانس مهاجرت تو

تماس برای هماهنگی مشاوره  ۰۲۱۸۶۰۳۱۳۲۶

راهنمای ثبت نام برای دریافت اجازه کار همسر برای دانشجویان در کانادا

اجازه کار همسر برای دانشجویان در کانادا چگونه صادر می شود؟ آیا همسر یک دانشجو می تواند با ویزای همراه کانادا، مشغول به کار شود؟ در بیشتر موارد، همسران ِدانشجویان اجازه کار در کانادا را پیدا می کنند. آنها با ارسال درخواست مجوز کار می توانند در این کشور کسب درآمد داشته باشند. البته شرایط و قوانینی در این خصوص وجود دارند که در این مطلب به توضیح ِآنها پرداخته ایم. اگر همسر یک دانشجو در کانادا هستید یا قصد دارید دو نفره به کانادا برای تحصیل و کار مهاجرت کنید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

مجوز کار برای همسر دانشجو در کانادا

اجازه کار همسر برای دانشجویان در کانادا

اجازه کار همسر برای دانشجویان در کانادا تنها در صورتی صادر می شود که شما به عنوان متقاضی تحصیل در کانادا شرایط زیر را داشته باشید.

 • ویزای یا مجوز تحصیلی معتبر داشته باشید.
 • دارای مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) باشید. همچنین باید در یکی از دانشگاه ها یا موسسه های آموزشی زیر تحصیل کنید:
  • یک موسسه آموزشی دولتی (پس از پایان دوران متوسطه)، مانند یک کالج یا دانشگاه یا دوره سژپ (CEGEP یا همان دوره پیش دانشگاهی) در استان کبک.
  • یک موسسه آموزشی خصوصی در سطح کالج در استان کبک.
  • یک موسسه آموزشی خصوصی کانادایی که می تواند مدارک معتبر در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا به دانشجویان اعطا کند.
 • نکته: اجازه کار همسر برای دانشجویان در کانادا به پیشنهاد شغلی نیاز ندارد و همسر شما می تواند در طی دوران تحصیل تان، اجازه کار بگیرد.

چه مدت زمانی طول می کشد تا همسر دانشجو بتواند مجوز کار دریافت کند؟

معمولا پروسه بررسی درخواست و صدور مجوز کار برای همسر دانشجو در کانادا، چند ماه طول می کشد. دلایل زیادی برای طولانی بودنِ پروسه‌ی بررسی و صدور مجوز کار وجود دارد که توضیح آنها مربوط به این مطلب نیست.

اجازه کار همسر برای دانشجویان در کانادا

مجوزی که جهت صدورِ اجازه کار همسر برای دانشجویان در کانادا صادر می شود، تا چه مدتی اعتبار دارد؟

مجوزی که برای اجازه کار همسر برای دانشجویان در کانادا صادر می شود، به اندازه ویزای تحصیلی فرد متقاضی معتبر است. به بیان دیگر، طی مدت زمانی که شما در کانادا تحصیل می کنید، همسرتان اجازه دارد در این کشور کار کرده و کسب درآمد داشته باشد.

چگونه می توان برای دریافت مجوز مربوط به اجازه کار همسر برای دانشجویان در کانادا اقدام کرد؟

در بیشتر موارد، متقاضیان باید به صورت «آنلاین» درخواست صدور مجوز کار برای همسر دانشجو در کانادا را ارسال کنند. با ارسال درخواست به صورت آنلاین، دیگر نیازی به پرداخت هزینه پست نیست. شما در اسرع ِوقت می توانید پاسخ درخواست تان را دریافت کنید.

مراحل ثبت درخواست دریافت مجوز کار همسر برای دانشجویان در کانادا

 1. گام اول: ثبت نام

باید در سایت Canada.ca حتما یک حساب کاربری بسازید و مدارک درخواست شده را ارسال کنید. شما باید با استفاده از GCKey و یا Sign-in Partner برای ثبت نام اقدام کنید. توجه کنید که باید حتما شناسه یا ID همسرتان که به عنوان دانشجو در یکی از دانشگاه های کانادا پذیرفته شده است و ویزای تحصیلی دارد را در اختیار داشته باشید. پیشنهاد می‌کنیم حتما پیش از ثبت درخواست خود، راهنمای دستورالعمل ارسال مدارک و پُر کردن فیلد های فرم را مطالعه کنید.

 1. گام دوم: ثبت درخواست

با انتخاب گزینه Apply for visitor visa or study/work permit، از شما خواسته می شود که کد personal checklist  را وارد کنید. اگر از قبل کدی (از طریق فرم های سفر به کانادا) دریافت نکرده اید، می توانید گزینه “Determine your eligibility” را انتخاب کنید. سپس به سوالاتی که از شما می شود پاسخ دهید تا بتوانید کد اختصاصی خود را دریافت کنید. نمونه سوالات و پاسخ های قابل قبولی که می توان به آنها داد، در تصویر زیر آورده شده اند.

نمونه سوالات و پاسخ ها در برای دریافت کد personal checklist

 1. گام سوم: ارسال مدارک و فرم

برای ثبت درخواست صدور مجوز کار برای همسر دانشجو در کانادا، باید فرم IMM 5710 را پُر کنید. حتما یک کپی بدون امضا از این فرم داشته باشید. علاوه بر فرم، نیاز به جمع آوری و ارسالِ مدارک زیر خواهید داشت.

 • تصویر پرسنلی 420 در 540 پیکسل.
 • تصویر از صفحات دارای مُهر، ویزا و تصویر در پاسپورت.
 • تصویر ویزا/ مجوز تحصیلی همسر.
 • گواهی یا سند ازدواج (به صورت ترجمه شده به زبان انگلیسی و فرانسوی).
 • نکته: حجم فایل هایی که آپلود و ارسال می کنید باید نهایتا 4 مگابایت باشند.
 1. گام چهارم: پرداخت هزینه

برای اینکه به درخواست تان رسیدگی شود، باید هزینه «پردازش درخواست مجوز کار برای همسر» را پرداخت کنید. باید به واسطه کارت های اعتباری مانند ویزا کارت، مستر کارت یا American Express، برای پرداخت هزینه اقدام کنید. حتما رسیدی که بابت پرداخت هزینه دریافت می‌کنید را چاپ کرده و نگه دارید.

 • نکته: اگر امکان ارسال درخواست به صورت آنلاین را نداشتید، می توانید درخواست خود را از طریق پست ارسال کنید (Apply on paper).
چه زمانی می توان برای ارسال درخواست مجوز کار برای همسر دانشجو در کانادا اقدام کرد؟

دو راه برای دریافت اجازه کار همسر برای دانشجویان در کانادا وجود دارد. راه اول این است که همسر یا شریک زندگی تان، قبل از ورود به خاک کانادا برای دریافت مجوز اقدام کند. در برخی موارد دفاتر و آژانس های مهاجرتی به شما کمک می کنند تا درخواست اجازه کار ِهمسر خود را به صورت آنلاین ارسال کنید. بنابراین شما می توانید در کنار ارسال مدارک برای دریافت ویزای تحصیلی، درخواست دریافت اجازه کار برای همسرتان را به صورت همزمان ارسال کنید. لازم به ذکر است که در چنین شرایطی مجبور خواهید شد هزینه بیشتری برای مجوز کار پرداخت کنید.

راه دوم، سفر توریستی به کانادا و سپس ثبت درخواست صدور مجوز کار برای همسر دانشجو در کانادا است. برخی از همسران ِدانشجویان در کانادا در وهله‌ی نخست به عنوان توریست یا بازدید کننده به خاک کانادا وارد می شوند. آنها پس از ورود به این کشور، درخواست دریافت «اجازه کار همسر برای دانشجویان در کانادا» را ثبت می کنند. شما می توانید راه اول یا دوم را با توجه به شرایط مهاجرتی تان انتخاب کنید.

ویزای همراه کانادا

آیا همسر دانشجو می تواند در طی پروسه بررسی صدور مجوز کار، به کسب درآمد مشغول شود؟

همسر یک دانشجو در کانادا می تواند با داشتن مجوز کار، به کسب درآمد مشغول شود. در صورتی که همسر شما درخواست دریافت مجوز کار را ثبت کرده است، باید منتظر دریافت نتیجه بماند. هیچ شخصی قبل از تایید شدن درخواست مجوز خود نمی تواند آغاز به کار کند. اگر همسرتان قبلا مجوز کار داشته که اعتبار ِآن تمام شده است، می تواند طی مدت زمانی که منتظر تمدید مجوز خود است، به انجامِ شغل قبلی ادامه دهد.

چگونه می توانیم شانس خود را به عنوان همسر دانشجو در کانادا برای استخدام شدن افزایش دهیم؟

یکی از اولین اقداماتی که جهت افزایش شانس ِاستخدام شدن در محیط های بومی در کانادا می توانید انجام دهید، تقویت زبان انگلیسی یا فرانسوی تان است. اگر به یکی از این دو زبان تسلط کافی داشته باشید می توانید با سهولت بیشتری شغل پیدا کرده و مجوز کار کردن در این کشور را اخذ کنید.

آیا همسرم به واسطه ویزای تحصیلی من می تواند در کانادا تحصیل کند؟

اگر همسر شما قصد تحصیل در یک دانشگاه یا موسسه آموزشی به صورت بلند مدت و تمام وقت در کانادا را داشته باشد، باید به صورت جداگانه برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کند. اگر همسرتان قصد تحصیل به صورت کوتاه مدت (کمتر از شش ماه) داشته باشد، نیازی به دریافت مجوز تحصیلی نیست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *